Menu
Log in


Log in

 2023  Fellows 

Melanie Bragg, Andrew Bell, Ali Shan Ali Bhai, Marisa Contreras, Samantha De Hoyos, Barbara B. DePeña, Ryan J. Frankel, Noelle Hicks, Christopher D. Mahfouz, Daniella Martinez, Chidiogo "Ginika" Ofoegbu, Nicholas Ottati, Lisa Luz Parker, Adela Marie Peña, Ciara Perritano, Emily Rohles, Justin S. Rowinsky, Charles D. Shaw, Jr. and Chauntelle R. Wood.

 2022 Fellows 

Anietie Akpan, Honorable Stacy Allen, Sofia Colorado, Anna DeMaggio, Carter Dickson, Fabio Dworschak, Antanasio "Tacho" Fernandez, Vanessa Garza, Kiara Gradney, Melanie Guzman, Brett Holubeck, Evan Lange, Jillian Marullo, Chase Mayer, Amber Morrison, Jeannie Nguyen, Brandi Pikes, and Jacquelyn Rex.

 2021 Fellows 

Patrick Aana, Savannah Benac, Brittny Mandarino Curry, Kyle Knizner, Callan Edquist, Joel Glover, Daniel O’Neil, Kelli Regan, Jessica Rodriguez-Wahlquist, Vanessa Rogers, Emily Travis, Andrew Yeh.

 2020 Fellows -

Mariame Aana, Oluwafemi Aborisade, Nwamaka Adimora, Zachary Caballero, Catherine Chlebowski, John S. Collins, Shaleen Dada, Jacqueline Del Villar, Amy Farish, Reed Fryar, Parth Gejji, Kelly Hanen, Christina Hightower, Rick Houghton, Christian Latham, Logan Leal, Fraz Malik, Ryan Pitts, Hannah Roblyer, Joe R. Savoie, Chante Westmoreland.

 2019 Fellows

Fatima Hassan Ali, Brooksie Bonvillain Boutet, Loren A. Canales, Casey Minnes Carter, Shelby L. Catney, Tiffany M. Cebrun, Akilah F. Craig, Mindy G. Davidson*, Rachel A. Donnelly, Erica Gibbons, Adaugo Ifeoma (Glenda) Duru, Stephanie M. Eberhardt, Ana M. Ene, Samantha L. Fenwick, Scott M. Francis, Mira H. Haykal, Christina Hightown, Dana A. Lizik, Jennifer M. McCammon, Nikki Leigh Morris, Leah Buenik Nommensen, Brian C. Pidcock, Benjamin Ritz, Roderica Lenette Ross, Markeya Scott, David S. Stringer, Stephanie Truong, Alexandra L. Wilde.

 2018 Fellows 

Alvin Adjei, Chris Carron, Kasi Chadwick, Leslie Daniel, Kaitlyn Dawson, Smranda Draghia, Kaylan Dunn, Catherine Eschbach, Taylor Freeman, Tara Grigg Garlinghouse, Mary Gilbert*, Robin Hennegan, Alexander Hunt*, Miriam Khalifa, Jordan Kindred, Andrew Kulha, Patrick McMillin, Morgan Haenchen, Seepan Parseghian, Trevor Pinkerton, Mary Kate Rafetto, Michael Reed, Jessica Rodriguez*, Marcos Rosales, Zugey Santacruz, Peter Tipps, Zahra Usmani, Reginald Wilson, Robert Woods, Lori Yount*, Krisina Zuniga.

 2017 Fellows

Courtney Carlson; Andrew Carter; Carolyn Chachere; Michael Clinton; Annalisa Cravens; Brittany Cravens Cooperrider; Chelsea Dal Corso; Cameron Dernick*, Kindel Elam; Robert Ford; Justice Kem Frost*; Liza Garcia; Whitney Larkin*; David Leonard; Cassandra (Cassie) McGarvey; Christian Menefee*; Lindsey Moorhead*, Kelley Clark Morris*; Poorav Rohatgi; Alexa Sendukas; Quentin Smith; Alexandra Farias-Sorrels; Nicole Soussan; Leslie Tronche*; Nathaniel (Nate) Walton; Patrick Yarborough; and Maryann Zaki*

 2016 Fellows

Kristen Bates*, Andrew Bivona, Helyna Bledsoe* , Lauren Brogdon, Chevazz Brown, Marcella Burke, David Canales, Audrey M. Chang, Jessica Crutcher, Katie Custer, Andrew Edelman, Julie Edelman, Iman Houston Farrior , Sammy Ford, IV, Jackie Furlow, Katy Gardner, Amy Gentry, Madison Hagopian , Sherry Hill, Samantha Anne Horwitch, Jackie Ammons Kelso, Veronica Montemayor* , Bryon Rice, Samantha Torres, James Zucker*.

 2015 Fellows

Brian Albrecht, Melissa Back, Brittany Bondurant, Tamara Bruno, John Busch, Mario de la Garza, William Demond, Jessica Devitt, Michelle Gray, John Furlow, Jonathan Goch, Joseph Hance, III, Jessie Herrera*, Lisa Houssiere, Seth Kretzer, Kurt Krolikowski, Cristina K. Lunders*, Cynthia Mabry*, Stephen Quezada, Alex Roberts*, David Rusk*, Brittany Sakowitz, Travis Torrence, Joel Towner, Robert Tsai.

 2014 Fellows

Ian Beliveaux, Hon. Kristen Brauchle*, Eleanor Curry, Ethan Gibson, Luke Gilman*, Preston Kamin, Darren Lindamood, James Lloyd, Blaire R. Loocke*, Nancy R. McEvily, Susan McLerran*, Andrew Pearce, Nicole Perry*, Will Petit*, Blake Royal*, Julie Stephenson, Margot Trevino, Kelly Turner, Kathryn Nicole Voyles, Tasha McInnis Wilson, Tamara G. Woods.

 2013 Fellows

David Aaronson, Courtney Smith Brown*, Scott Brown, Arthur L. Bryan, II*, Emily Buchanan*, Eric Cassidy, Patrice Childress*, Ian Furman, Tom Gregor, Philip Haines*, Meagan Hassan, Brent Ivy,, Paul LeBlanc, Jr., Kelly Leonard, Alan Lindsay, Kristin Kruse Lotz *, Meghan D. McElvy, Courtney Battle Peterka, Rachel Grogan Roosth, Ryan Roth, Edgar Saldivar, Courtney Scobie, Tracy Sterling, Brian Teaff, Michael Thomas*, T. Cullen Wallace, Meagan Wilder*.

 2012 Fellows

Collin Cox, Courtney Gahm-Oldham, Teresa Garcia-Reyes, Payal Garehgrat, Alison Gates*, Tariq Franklin Gladney, William Hagans*, Kristen Welsh McDanald, Lauren Sneed Harbour, Christine Herron*, Robert Horn, Lauren Eddy James, Brittany Ringel*.

 2011Fellows

Chris Abundis, Francisco Aguayo, Michael Alexander*, Katharine Banks Allen, Zach Allie*, Katherine Boatman*, Adriana Cortes Boudreaux, Jason Braun*, Hon. Kyle Carter*, Angela Dixon, George Edwards*, Patrick K. A. Elkins*, Blake Ellis*, Wil-Jeanne Eugene, Leo Farias, Joshua L. Fuchs, Kristy Gabrielova, Jacob Godard, Traci Guthrie*, Jessica Hart*, Chris Johnsen*, Jennifer Hankel Joy*, Heidi Lewis*, Nicole Hilburn Maldonado*, Leena Ninan*, Kathryn Blackney Oakes*, Angie Offerman, Tolu Omodele, Stephanie Sanders, Holly Terrell, Darren Ticer*.

 2010 Fellows

Anita Barksdale*, Giugi Carminati, Patrick Cohoon, Christina Cole, Geoff Gannaway*, Bruce Gisi, Emily Herbster, Dianna Jones*, Liz Klingensmith, Tim Regan, Christopher Shield*, Hon. Ravi Sandill*, Hon. Alexandra Smoots-Hogan, Paul Tu, Georgianna Braden Witt.

 2009 Fellows

Jason Bernhardt*, Colleen Cockrum*, Frederick L. Day*, Chelsie King Garza, A. John Harper, III*, Kelly Hartmann*, Pamela Horowitz*, Traci Jackson, Devika Kornbacher*, Julie Hutchings Mayo*, Tom McCasland, Tamara McKinzie, David Moncure*, Melisa Moncure, Matt Schlensker*, Brooke Spence*, S. J. Swanson*, Lauren Waddell*, David Walton*, Richard Weaver*, Bill Young*.

 2008 Fellows

Misty Barnett*, Scot Clinton*, Persis Mehta Dean, Ron Dupree, Pamela Ferguson*, April Greenhouse, Lauren Hoffer, Marianne Ibrahim, Teshia Judkins*, Wendy M. Miller, Brad Porter*, Mitch Reid*, Andrew Schumacher, David Searle*, Julie Searle*, Beth Marshall Walker*.

 2007 Fellows

Muhammad Aziz*, Emily Pipkin Blackwell*, Chris Dodson, Hillary Hunt Holmes*, Kirby Hopkins*, Celina A. Lopez, Trace Morrill*, Erin O’Driscoll*, Mike Rigo*, Kent Rutter*, Aisha Young*.

 2006 Fellows

Stacie Henderson*, Dawn Holiday*, Johnetta Lang*, Theo Lapus, Amy D. Maddux*, Latasha D. McDade, Courtney Palm*, Connie Pfeiffer*, Jason Ryan*, Andrea Tran*.

 2005 Fellows

J. Brett Busby*, J.L. Carpenter*, Jessica Freedson*, Daniel Horowitz*, T. Mark Kelly*, Brian Lowenberg, Laina Miller, Christopher Northcutt*, C.E. Rhodes*, Holly Smith-Bohart.

 2004 Fellows

M. Lucille Anderson*, Matt Bates*, Timothy Donoughue*, Demetra Liggins*, Derrick Mitchell*, Heath Novosad*, Leif Olson*, Latosha Lewis Payne*, Cristina E. Rodriguez*, Hon. Reece Rondon*, Stephanie Slobin*, Laney Vazquez*.

 2003 Fellows

Tom Bowes*, Robert M. Browning*, Brandy Copley*, Rob Fowler*, Tanya Garrison*, James E. Hudson*, Richard C. Kroger*, Patricia Lin*, W. Gregory Looser*, Mark Rodriguez*, Robert J. Stokes, Jr.*, Gindi Eckel Vincent*, Katherine Vukadin*, Michelle Wan*, Katherine Yzaguirre*.

 2002 Fellows

J. Anthony Alvarez*, Alaina King Benford*, Monica R. Cavazos*, Eric Chenoweth*, Michol Ecklund*, Hon. Jennifer, Walker Elrod*, Maureen Garrett*, Sergio Garza*, Brad Hancock*, Denman Heard*, Paul Heyburn*, Christy Newbrough Marquez*, Amy L. Nelson*, Marla Thompson Poirot*, Hugh Ray, III*.

 2001 Fellows

Jill Arntz*, Mark Clark*, Karen Lister Conticello*, Hon. John Donovan*, Stephanie W. Frye*, Mark J. Oehl*, Cynthia M. Ruiz*, Stacey Saunders*, Shannon Savage Skurner*, Kristin K. Tassin*, Cheryl R. Brown Worley*.

 2000 Fellows

Brad A. Allen*, Demetrios Anaipakos*, Hon. Jeffrey V. Brown*, Renee Domingue Davis, Bryan Dumesnil*, Lisa Lee Gambrell*, Laura J. Beckman Hedge*, Sarah Patel Pacheco*, Patrick Pacheco*, Julie Baumgarten Pradel*, Richard C. Williams*, Hon. Sharolyn Wood*.

 2000 Fellows

 1999 Fellows

John V. Anaipakos*, James W. Bartlett, Jr.*, James A. Boone*, Greg V. Brown*, Richard D. Fladung*, Nick Lanza*, Michael D. Lore*, Nickolas J. Lorentzatos*, Greg N. Martin*, John Meredith*, Greg V. Nelson*, Martin A. Shellist*, Dominique Marshall Varner*, Hon. Dan E. Walton*.


 1998 Fellows

Dorene B. Cohen, M. Coy Connelly*, Roland Garcia, Jr.*, Daniel D. Gartner*, Kimberly Willis Gartner*, Hon. Joseph J. “Tad” Halbach, Jr.*, Hon. Andrew S. Hanen*, Warren W. Harris*, Lauren Beck Harris*, C. M. “Hank” Hudspeth*, Richard Allen Husseini*, William J. Jackson*, Bill Jones*, Frank G. Jones*, William Karl Kroger*, J. Robin Lindley*, Dwaine M. Massey*, Gus E. Pappas*, Fred Parks*, Reagan D. Pratt*, Roger A. Rider*, Rob A. Rowland, III*, Christian C. Samuelson*, Ian Scharfman*, Michael L. Thompson*, Ben D. Tobor*, Carol S. Vance*, Hon. J. Dale Wainwright*, David F. Webb*, Newton W. Wilson, III*, Kirk L. Worley*.

FELLOWS

Houston Young Lawyers Foundation

P. O. Box 61208

Houston | Texas  77208

© Copyright 2022 Houston Young Lawyers Foundation

All Rights Reserved